Sign In

Login to our social questions & Answers Engine to ask questions answer people’s questions & connect with other people.

Forgot Password

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

You must login to ask question.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Colorado State University Week 8 Exponential and Logarithmic Equations Questions

View attached explanation and answer. Let me know if you have any questions.

Your Name:
Name of Tutor:
Course Number:
Submissions Date:

A storeowner sells peanuts and cashew nuts at $3 per pound and $5 per pound respectively.
She then thinks of a new idea of promoting her sales: to create a mixed-nut TV snack. To try
the idea, she decides to make 120 pounds of the blend and sell it for $4 per pound. The store
owner wants to know how much of each nut she should use in the blend so that she makes the
same profit as when selling the nuts separately.
Solution
The problem can be modelled in a system of linear …

15 Million Students Helped!

Sign up to view the full answer

aalan

Leave a comment